Ujjerő Hegymászó és Sport Egyesület https://www.ujjero.com Thu, 14 Mar 2024 15:33:16 +0000 hu hourly 1 Oktatónk beszámolója az MHOK lavina workshopról https://www.ujjero.com/oktatonk-beszamoloja-az-mhok-lavina-workshoprol/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=oktatonk-beszamoloja-az-mhok-lavina-workshoprol Thu, 14 Mar 2024 15:33:16 +0000 https://www.ujjero.com/?p=5421 Oktatónk, Vainel Gergely Gyula, alias Jzy, 2024. március elején részt vett az MHOK által szervezett lavina workshopon a Magas-Tátrában – beszámolóját alább olvashatjátok.

***

Lovas gyorsasággal érkeztünk meg a Zöld-tavi menedékházhoz. Ugyanis a 2 óra 30 perces menetidőt sikerült leloholni 1 óra 40 percre. Az utolsó 10 percben elengedtem a vágta tempót és élveztem a téli sötétséget a milliónyi csillaggal. A péntek késő esti vacsorát ekkor zabáltuk fel, szerencsénkre, mert a többiek még időben kikérték nekünk. Egy kis ismerkedés után kiderült, hogy 2 demonstráló és 6 résztvevő van.

Szombat reggeli után habár a bárban maradtunk, egy laptopos, TV-s demonstrációt láthattunk hallhattunk: Bódis Palitól és Sántha Gergőtől. Egy rövidebb lavina áldozat és mentésről szóló anyagot pörgetett át. Ennek főbb forrása az American Avalanche Association volt. Hallottunk egy picit a pieps működéséről, egyéni és csoportos keresésről, a szondázásról, a lapátolási technikáról, kaptunk pár számadatot, meg olyan instrukciókat, amivel könnyebben taníthatunk. Mivel a MAHOE-sok már pár éve ezen tematika szerint tanítanak, Pali gyakorlati megjegyzései is hasznosak voltak. Mivel mindvégig idő hiányában voltunk, így tudtuk hogy sok minden ki fog maradni, de örültünk, annak ami volt.

Még a délelőtt folyamán a Késmári északi fala alá mentünk, hogy leteszteljük csapatos lavina keresésünk, mozgásunk. Véletlenszerűen alkottunk 2 db 3-as csoportot, 1-1 “felügyelővel”. Nem látva a másik csapatot, ástuk el a “szonda-testeket” majd cseréltünk oldalt, hogy a keresős feladatot teljesítsük. Különböző scenariokat próbáltunk ki: demokratikus és autokrata, egy eltemetett és több és ezek kombinációit. Majd “váratlanul” LAVINA ordítással már indult is a stopper. Nem pánikol, rápillant az órára, mentőhívás, terepszemle és már állítottuk is át a piepsünket keresésre. A feladatokat elvégezve örömfelhőben úszkáltunk: a felügyelők megdicsértek minket, hogy milyen hamar és precízen oldottuk meg a feladatokat. (Annak ellenére is, hogy most először mozgott együtt a csapatocska. Fckyeah.)

Bemegy ház

Kikér leves

Kimegy terep

Délutáni programunk az EC es ECT terep tesztek voltak. A Karbunkulus keleti oldalában ástunk ennek megfelelő helyet. Előkerült a lapát, szonda, hőmérő, nagyító, … Miután a nap eltűnt, a pehelykabátok is felkerültek a tulajdonosaik testére, aki fázott, az meg önkéntesen többet ásott. Szépen megvizsgáltuk a hószemcsék méreteit és formáit, beírtuk a hőmérséklet és helyszín adatokat a terep jegyzőkönyvbe, hogy majd abból dolgozzuk ki a házban a “snow pit profile chart”-ot. Demonstráció után visszaástuk a rést (a pajzson) és máris baktattunk a házba, a vacsoránkhoz.

Vacsora után egy kis magyarázatot kaptunk, hogy töltsük ki a profilt és mindenki egyénileg megcsinálta, összevetette. Ennek kiértékelésre a napi csúszás miatt, csak vasárnap délelőtt került sor. Az este gyorsan eltelt, a reggel hamar jött.

Vasárnap reggeli után tehát ezt folytattuk, “új” fogalmakat vezettünk be, mint gradiens, egy csomó lavina problémáról beszélt Gergő és fejtágítást kaptunk egy nagyon profi “hajónapló” kitöltéséről is, amit persze hegyen használnak.

Az idő átment csöpörgősbe, így közösen a lemenet mellett döntöttünk.

A végén még volt egy workshop értékelő kör is. Megköszöntük egymás idejét, energiáját és friss gondolatokkal vonultunk le a Hegyről.

 

Bódis Pál, Sántha Gergő által felhozott témák:

Lavina áldozat keresés és mentés

Kockázat elemzés és döntéshozatal, hótakaró stabilitás tesztek, hóprofilelemzés

Hótakaró stabilitás tesztek és hóprofilelemzés gyakorlati bemutatója: EC, ECT

]]>
Ujjerő HSE téli túra a Magas-Tátrában https://www.ujjero.com/ujjero-hse-teli-tura-a-magas-tatraban/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=ujjero-hse-teli-tura-a-magas-tatraban Thu, 21 Dec 2023 15:12:46 +0000 https://www.ujjero.com/?p=5415 Téli túrát szervezünk az Egyesület tagjai számára, amelyen a téli magashegyi tanfolyamot már elvégzett tagok tudnak részt venni. 

Időpont: 2024. március 1-3. 

Helyszín: Zamkovszky-menedékházwww.zamka.sk 

Szállás díja: 10.000 Ft/fő/éj, reggeli 3500 Ft/fő/nap, vacsora 5700 Ft/fő/nap, ágynemű 1150 Ft/fő/2 éj

Részvétel feltétele: elvégzett téli magashegyi tanfolyam, érvényes extrém sport biztosítás a túrák idejére

Jelentkezés: 2024. február 1-ig az info@ujjero.com-ra küldött e-mailben és a díjak átutalásával – számlaszám: Ujjerő HSE (Magnet Bank), 16200209-17070476, közlemény: név + téli túra 2024 

Fontos! A programra limitáltan tudunk jelentkezéseket fogadni, a jelentkezést a befizetett szállásdíjjal tudjátok véglegesíteni!

A túrákat oktatóink fogják vezetni, az adott időjárási és lavina helyzetnek megfelelően döntenek majd az útvonalról. Felhívjuk a figyelmet, hogy a téli magashegyi mászás extrém sport, a túrákon mindenki saját felelősségre vehet részt.

]]>
Pályázati felhívás – Az év mászása 2023 https://www.ujjero.com/palyazati-felhivas-az-ev-maszasa-2023/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=palyazati-felhivas-az-ev-maszasa-2023 Sun, 12 Nov 2023 14:54:56 +0000 https://www.ujjero.com/?p=5408 Pályázati felhívás

Az év mászása 2023

Az Ujjerő HSE pályázatot hirdet Az év mászása 2023 címmel öt kategóriában az Egyesület tagjai számára!

  • Nagyfalas kategória: fix és/vagy trad köztesekkel biztosított, több kötélhosszas út teljesítése.
  • Sportmászás kategória: jól biztosítható (nittelt), egy kötélhosszas út teljesítése.
  • Boulder kategória: jellemzően sziklatömbön található mászóút teljesítése köteles biztosítás nélkül.
  • Téli magashegyi mászás kategória: téli időszakban (december 21. és március 21.) között teljesített magashegyi, UIAA III nehézség feletti, fix és/vagy trad köztesekkel biztosított, több kötélhosszas mászás.
  • Jégmászás kategória: vízjégen[1] vagy alpesi jégen[2] több kötélhosszas út teljesítése.

A pályázatokat az Ujjerő HSE elnöksége bírálja el. Az értékelés során az elnökség figyelembe veszi a pályázatban szereplő út nehézségi fokozatát, a megmászás stílusát, az útvonal jellemzőit, biztosíthatóságát és egyéb körülményeket.

A pályázat leadásának feltétele, hogy a mászás 2023-ban történt és valamilyen formában dokumentálva van.

A pályázat beadásához a mellékelt adatlapot kell kitölteni, amihez csatolni kell a mászóút falrajzát és a mászást igazoló dokumentációt (fotó, videó, beszámoló, szemtanúk leírása).

A pályázatot az info@ujjero.com címre szükséges megküldeni.

A pályázat beadásának határideje: 2023. december 31.

Minden kategória legjobbnak ítélt pályázója oklevelet kap és jutalomban részesül, ami az Ujjerő HSE 2024. évi évzáró/évnyitó eseményén kerül átadásra. (Az esemény pontos dátuma a későbbiekben lesz kihirdetve. Amennyiben a nyertes pályázó az eseményen nem vesz részt, a jutalmát eljuttatjuk hozzá.) A díjazottak neve és teljesítménye az Ujjerő HSE honlapján nyilvánosságra kerül. Kategóriánként kevesebb, mint 2 pályázó esetén az adott kategória visszavonásra kerülhet.

 

[1] Vízjég: A jégmászó út alacsonyabb magasságban helyezkedik el, nyáron vízeséssé alakul.

[2] Alpesi jég: A jégmászó út magasabban helyezkedik el, az év nagy részében jeges marad (pl. északi falak, gleccserek).

]]>
SZM1 sziklamászó tanfolyam – 2023. október https://www.ujjero.com/szm1-sziklamaszo-tanfolyam-2023-oktober/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=szm1-sziklamaszo-tanfolyam-2023-oktober Mon, 18 Sep 2023 17:56:58 +0000 https://www.ujjero.com/?p=5404 Az Ujjerő Hegymászó- és Sportegyesület az MHOK modulrendszerébe tartozó, SZM1 sziklamászó tanfolyamot hirdet 2023. októberében.

A tanfolyam célja a biztonságos egy kötélhosszas sziklamászáshoz, illetve ereszkedéshez elengedhetetlen biztosítási lánc elemeinek és eszközeinek megismerése, helyes használatának gyakorlása, valamint az ehhez kapcsolódó alapfokú gyakorlati és elméleti sziklamászó ismeretek elsajátítása. Az MHOK modulrendszeri képzéséről bővebb információkat itt találtok.

A tanfolyam időtartama: 5 gyakorlati nap és 3×2 óra elméleti képzés.

Tanfolyam időpontjai:
Tervezett gyakorlati napok: 2023. október 7-8. (2 nap) és október 21-23 (3 nap) (október 13-15 esőnap),

A tanfolyam helyszínei: Várgesztes, Bajóti öreg kő, Balatonederics, Hohe Wand

A tanfolyam vezetője: Erdős Gábor (e.gabor90@gmail.com)

A tanfolyam díja: 75.000 Ft

Jelentkezés és további információk: info@ujjero.com

Jelentkezési határidő: 2023. október 1. A képzésre limitáltan tudunk mászókat fogadni.

A tanfolyam díja tartalmazza az elméleti és gyakorlati napokra szakképzett, oklevéllel rendelkező oktató részvételét, szervezési költségeket.

A tanfolyam díja NEM tartalmazza az utazást, szállást és étkezést, mászófelszerelések bérlését, az Ujjerő HSE és az MHSSZ éves tagdíját valamint az extrém sportokra érvényes biztosítást.

A tanfolyamra minden 18. életévét (szülői engedéllyel 16. életévét) betöltött, kalandvágyó Ujjerő HSE tag jelentkezését várjuk!

]]>
Kotečnik élménybeszámoló https://www.ujjero.com/kotecnik-elmenybeszamolo/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=kotecnik-elmenybeszamolo Mon, 19 Jun 2023 08:36:48 +0000 https://www.ujjero.com/?p=5397 Emlékeim szerint ez az első olyan beszámolónak tekinthető hosszabb irományom, ami nem versenyről szól, „csak” egy kellemes hétvégéről, ahogy a mászás is az első olyan sportom, amit nem versenyszerűen csinálok. Senkit ne tévesszen meg, ha mégis találkoztunk már versenyen, becsszó szórakozás céljából neveztem be 😊

Tehát van ez a sziklamászás, amit nem túl rég, nem is olyan jól, de mégis nagy örömmel végzek, miként lehet ilyen feltételek mellett kimaxolni egy hosszúhétvégét? Nehezítő körülmény, hogy egyáltalán nem ismerem még a népszerűbb helyeket sem. Vagyis kerítenem kell egy mászható sziklát, örülni, ha van a környéken szállás és valahogy megoldani, hogy amíg hazaérek ne haljak éhen. Rövid checklist, de minden pontja kihívás. Mivel nem csak tudatlan, de lusta is vagyok, így lássuk be a legegyszerűbb, ha nyomok egy „Going”-ot a Kotecnik nyárnyitó eventre, aztán lesz ami lesz. Párom nincs, fuvarom nincs, sátram van, kötelem van, nagy baj nem lehet, másztak már kevesebbel is. Végül indulás előtt pár nappal sikerült teleszerveződnie a kocsinak (igen, 3 fő bőven elég) Vivivel és Timivel, aki csodával határos módon ráadásul bevállalta, hogy nem hagy egyedül sétálgatni az erdőben és mászik is velem!

Nagy lendülettel és továbbra is megalázóan felkészületlenül vágtam neki a pénteknek, gondoltam utolsó pillanatban elegendő pótolni az elhagyott gázrózsámat, bevásárolni a szükséges 6 tonna kaját és lecsekkolni, hogy egyáltalán melyik országban van ez a Kotecnik. Aki már szerepelt korábbi évadban itt most bátran kinevethet, de nem igazán akartam elhinni Vivinek, hogy a félpanziós ellátásnak nevezett opcióval nem fogok kínok kínjai közt éhenhalni. Utólag is hálás vagyok érte, hogy eltántorított az utánfutónyi étel beszerzésétől. 😉 Délután szép lassan mindenki elszabadult melóból, majd egy gyors kilépőbörger Siófokon és már kint is voltunk Szlovéniában. Ha szeretnék hű maradni az időléptékhez, akkor ide be kéne szúrnom egy A4-es oldalnyi leírást az utolsó 15 km zergebaszó útjairól, de mindenkit megkímélek most ettől. Szívesen. Idei hagyományokhoz hűen „gyors” sátorállítás a kuksötétben amikor már mindenki alszik, aztán végre éjfél után mi is eldőltünk.

A szombati reggeli gondolata egész hatékony ébresztőnek bizonyult, így sikerült időben kelni. Szuperül aludtam egyébként a sátorhelyeknek kialakított teraszos kertben, de úgy hallottam ilyenkor hozzá lehet jutni egy bizonyos sajtospuffancshoz, ami számomra mindeddig csak legenda volt. Hát, kár volt olyan korán kelni, sajtospuffancs szombaton nem került felszolgálásra. Ezen a ponton maradásunk kérdésessé vált, ahogy a körülöttem ülő többi 20 társamé is, de fájdalomdíjként a már említett félpanzió keretein belül annyira telezabáltuk magunkat, hogy végül nem mutatkozott komoly igény a hazaindulásra. Annál inkább ki a sziklára!

Timivel még otthon a kaller kérdést elintéztük annyival, hogy „kint úgyis lesz valakinél”. Ezt a valakit hamar megtaláltuk Vivi személyében és gyorsan befotóztam a 15 oldalnyi, 20 szektorban nagyjából 400 darab utat tartalmazó részt 😀 Kijelenthető, hogy kallerünk immáron rendelkezésre állt, de a bőség zavarában nem éreztük úgy, hogy előbbre jutottunk volna. Mindenféle telefon, térkép, fotók ellenére elhangzott a „Vivi, vigyél valahova, ahol jó” kérés.

Kinéztük a Hobbit falat a maga 4 db, 4b,4c,5a,5b 10-13m-es útjaival bemelegítés, akklimatizáló​_dás céljából. Ez a választás a második akasztásig tűnt tökéletesnek, ahol megtörtént az első beleülés és előkerültek a magyar nyelv mélyebb bugyraiból is válogatott jelzők. Két utat sikerült hármunknak elejteni, ezt követően pedig hitetlenkedve tovább álltunk és séta közben azon töprengtünk, vajon mi vagyunk ennyire bénák, vagy ezeket az utakat valami Kész átverés műsorhoz használták?

Már a Hobbit fal is a szállástól távolabb található szektorok közé tartozik, úgyhogy a felfedezés és a sport kedvéért innen még messzebb sétáltunk. Timivel ezalatt próbáltunk szemre olyan utakat keresni, amik 1. tetszenek, 2. meg tudunk mászni. 6a-t lőttük be maxnak, de még így is rettenetesen sok lehetőségünk volt, úgyhogy az első napi ismerkedős fázisban szerintem többet kolbászoltunk és nézelődtünk, mint másztunk. A legutolsó előtti Kaca szektorban került kijelölésre végül az aznapi fix pont, Vivi egyik projektje. Itt kell szót ejtenem az erdőről és a klímáról, ami röviden gyönyörű és tökéletes. A mászható felületek többnyire K-NY-i síkon helyezkednek el, így a besugárzás egész nap „hátulról” érkezik, a hatalmas fák viszont egészen a sziklafal tövéig nyújtják az erdőt, aminek köszönhetően tűző napsütésben is szinte az összes szektor hűvös, árnyékos. Mivel Timi hősiesen vállalta a biztosítást, nekem nem volt más dolgom, mint előhalászni felszerelésem legfontosabb eszközét, a függőágyat és férfiasan szunyáltam egy órát amíg a csajok dolgoztak.

Ha nem lett volna nálunk telefon, valószínűleg 3 óránál nagyobb hibával tudtam volna csak megmondani az időt, de szerencsére mindenkinél volt egy nagyon pontos riasztórendszer: a pocak, ami időben elindított a kemping és a vacsi felé. Azt hittem reggelire sokat ettem, de ezt a buta felvetést a vacsora gyorsan el is dobta. Nem voltam még sok mászótripen, de az összesen együtt nem ettem annyit, mint itt szombat este 😊 Hab a tortán, hogy minden várakozásomat felülmúlva, a házban sikerült meleg vízben lezuhanyozni! A körülmények áldozataként, társasági ember létemre még világosban, tisztán, jóllakottan és fáradtam ájultam be a sátorba, majd persze ismét egy mozdulat nélkül a reggeli ébresztőig aludtam.

Vasárnap már megérte korán kelni. Előkerült ugyanis a legendás sajtospuffancs, majd ezzel a lendülettel el is fogyott, mielőtt bárki különösebb felhalmozásba kezdhetett volna. Mindemellett persze a többi kajából sem lett kevesebb, így aznap is elfogyott egy kisebb afrikai országnak hetekre elegendő mennyiségű baromfi és disznószármazék. A második napi mászásnak már rendkívül megfontoltan és komoly tervekkel álltunk neki Timivel, a legyen szép és meg tudjuk mászni szempontokat kiegészítette a legyen hosszú kritérium is.

A választás a legtávolabbi Pisani Svet szektorra es annak 30 m körüli útjaira esett. Logikusnak tűnt lekocsikázni a P2-vel jelzett parkolóba és onnan felcaplatni, ami időben biztosan nem, de távban és összességében a szintemelkedést tekintve is jobb megoldásának tűnt. A kocsiból kiszállva gyakorlatilag az első 10 méteren utunkat állta egy patak, amin ugyan keresztbe dobáltak pár nagyobb ágat és összeforgattak nagyobb köveket jelezvén, hogy átkelőhelyen vagyunk, szárazon teljesen esélytelen volt megúszni. Szóvicc érted. Egy kis egyensúlyozás, cipő le-felvétel, jajhovalépjeknelegyekkoszos típusú matekolás után már csak a 150 m vertikál maradt hátra. Annál azért sportosabbak vagyunk, hogy ez komoly kihívást jelentsen, így hamar a szikla alá értünk. Az előző naphoz hasonlóan szintén rövidebb, 5 alja szintű utakkal akarunk kezdeni, ami varázslatos módon ugyanolyan balul sült el, mint szombaton. Ezek az 5b utak ismét úgy fogtak ki rajtuk ahogy egyáltalán nem számítottunk rá, alig tudtunk beszállni, necces helyen volt az első akasztás és úgy az egésznek volt egy kellemetlen mozgása, ami persze elég bosszantó volt a bemelegítőnek szánt utakban.

Ezt nekem még sikerült egy abszolút figyelmetlenségből elkövetett balfaszkodással is megspékelni, ugyanis az egyik utat keresztezte egy sokkal nehezebb, ami függőlegesen ment tovább, az enyém pedig eltraverzált balra. Ennyire azért nem olvastam figyelmesen a fal alatt, hogy ez feltűnjön, úgyhogy bosszankodva a gradelésen kimásztam a nehezebbet, majd lent jöttem rá miért volt halálfélelmem az 5b-nek hitt útban 😀 Ha bemelegítésnek nem is, de tanulságnak tökéletes volt: olvasni, olvasni, olvasni.

Ekkorra már nagyon sokan voltak a szektorban, mindenki azt a pirossal jelzett, melegen ajánlott, nem túl hardcore Svisc 5c utat akarta mászni, amit persze mi is kinéztünk. Sorbaállás helyett az a döntés született, hogy a piros melletti utaknak is legalább olyan szépeknek kell lenniük, mint a pirosnak, úgyhogy go, jó lesz a 6a-b is csak másszunk. Igy lett a trip elején maxnak kikiáltott 6a nehézségből a hétévége stabilan mászott szintje, a max pedig ennél jóval feljebb került. Ha már magunktól nem ez volt a terv, legalább kényszerből kaptunk egy kis fejlődési lehetőséget a tömegtől.

Ezek a hosszú 6-os utak annyival jobban mentek, mint a bokrok tetejéig sem érő 5-ösök, hogy csak nevettünk magunkon, miert akartunk ilyen butaságokat mászni es remekül elvoltunk a nehezebbeken. A 400-ból lehetőség nyilván lett volna bármilyen utat projektelni, lehet, hogy előbb utóbb be is akadt volna egy amire büszke lehetnék, de csak élvezni akartam a mászást, Timi pedig partner volt ebben. Türelmesen tartott minden egyes kiszögellésen, ahol, mint valami turista állandóan megálltam fotózni és ha egészen véletlenül egy áthajláson át eresztett le, akkor bizony hintázni is kötelező jelleggel meg kellett állni amíg kihasználtam az újdonsült játszóterem adta lehetőségeket. A nap folyamán összejött egyébként az összes tervezett piros is, köztük a 35 m-es 6b Avrikelj, így szerintem 100%-os napot zártunk és még elfáradni is sikerült. A hazafelé leséta easy volt, a patakon pedig szinte jólesett átsétálni az egész nap szorító cipő levétele után. Jól ki volt találva ez az útvonal 🙂A vacsora újfent felülmúlta a zacskóslevesre felkészült pocak várakozásait és persze ódákat zenghetnék a főfogásról, desszertről, de lássuk be, szívemhez legközelebb a jéghidegre hűtött, szinte korlátlan mennyiségben rendelkezésre álló üveges Lasko jutott. Aki eddig eljutott a sztoriban nem cáfolhatja, hogy meg is érdemeltük. 😉 Aznap már nem maradhatott ki ismét az esti szocializálódás, úgyhogy levezetésnek (reméljük az aludni vágyók hallótávolságán kívül) még lenyomtunk egy 3 órás páros/ forgó pingpong bajnokságot. Altatni vasárnap sem kellett.

Gyors hazajutás céljából utolsó napra hagytuk a közeli Luska és Kolomon szektorokat, különösebb tervmódosítás nélkül. A kiválasztás még mindig úgy működött, hogy ami ránézésre megtetszett arra rápróbáltunk. A hétvégén először, a napi elsőnek mászott Trim 5a utat beleülés nélkül sikerült abszolválni, mondhatni belejöttünk. 😊 Annyira tetszett a szikla, az erdő és a teljesen kihalt környék (itt épp nem volt már rajtunk kívül senki) hogy utakat nem is figyelve csak nekiiindultam felfelé amerre vitt a kezem, ameddig engedett a kötél. A fal tetején persze egy csomó fotó elkészítése után kerestem egy standot és visszakóvályogtam a földre, ezzel lélekben én be is fejeztem a hétvégét. Nem úgy Bálint (rátok bízom melyik, voltunk elegen), aki még az indulás előtti órában is a Marjetica 6c útját projektelte. Végül utolsó elrugaszkodásra beadta, aminél jobb élmény szerintem egyikünknek sem kell, méltó zárása volt ez a Pünkösdnek. A hazaút szerencsére eseménytelenül telt, mindössze az M7-re helyezett térképkommentek bolygatták meg néha a nyugalmat. Itthon meglepetésemre a mászózsákom kis zsebéből előkerült két hibátlan állapotú sajtospuffancs, amit nem tudom kinek és hogyan köszönhetek, de nagyon finom volt. 😊 Megyünk majd vissza a mihamarabbi utánpótlásért!

 

https://photos.google.com/share/AF1QipPHNi-qW1lHd4m6igNXB3sQZxQsClOkAnbXQHM5rqzVgS98ubqBG80FRWB0kDTHMA?pli=1&key=MWZCaWpFSXlkVW1pOWxnZXRWQW9pNy1faHQ2M2p3

]]>
Egyesületi mászótábor Arcoban – 2023. augusztus 19-27. https://www.ujjero.com/egyesuleti-maszotabor-arcoban-2023-augusztus-19-27/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=egyesuleti-maszotabor-arcoban-2023-augusztus-19-27 Wed, 10 May 2023 06:28:13 +0000 https://www.ujjero.com/?p=5394 Nyári mászást szervezünk kizárólag az EGYESÜLET TAGJAI számára, amelyen az alapfokú vagy SZM1 tanfolyamot már elvégzett tagok tudnak részt venni. Azokat a tagokat, akik nem végeztek tanfolyamot, a délutáni és esti programokon szívesen látjuk, a sziklamászó helyekre és utakra azonban nem tudjuk elkalauzolni/segítséget adni (a táborral párhuzamosan SZM1 és SZM2 tanfolyamokat tartunk ugyanezen a helyszínen, ugyanezen időtartam alatt).

További programok:

  • Via Ferrata:
    • Rino Pisetta a környék egyik legszebb vasalt útja, a Sarca folyó völgyének északi részén vezet E-s nehézségű és több mint 700m szint leküzdésével érjük el a Monte Garzolet csúcsát. A program egész napos és magában foglalja a biztonságos via ferrata túrához szükséges ismeretanyag átadását.
    • Ferrata Rio Sallagoni: félnapos program, C-s nehézségű, 200m
    • Ferrata Sentiero Artpinistico: félnapos program, B/C, 230m
  • elektromos montizás: fél napos program
  • lepárló üzem látogatás: délutáni program

A férőhely limitált (max 20 fő).

Időpont: 2023. augusztus 19-27.

Helyszín: Olaszország, Sarca völgy, Arco, Zoo Camping – https://campingzoo.it/en/

Szállás díja: kb. 12-14 EUR/fő/éj (sátrazás).

Részvétel feltétele: elvégzett alapfokú vagy SZM1 tanfolyam, érvényes extrém sport biztosítás a túra idejére

Jelentkezés: 2023. augusztus 1-ig a tagsagi@ujjero.com-ra küldött e-mailben.

A mászási lehetőségekben (sportutak, több kötélhosszas sportutak – SZM2 vagy alapfokú tanfolyammal rendelkezőknek) oktatóink fognak segíteni a több évtizedes helyi tapasztalatukkal. Felhívjuk a figyelmet, hogy a sziklamászás extrém sport, a túrákon mindenki saját felelősségre vehet részt.

]]>
SZM1 és SZM2 tanfolyamok Arcoban – 2023. augusztus 19-27. https://www.ujjero.com/szm1-es-szm2-tanfolyamok-arcoban-2023-augusztus-19-27/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=szm1-es-szm2-tanfolyamok-arcoban-2023-augusztus-19-27 Wed, 10 May 2023 06:24:13 +0000 https://www.ujjero.com/?p=5392 Az Ujjerő Hegymászó- és Sportegyesület 2023. augusztus 19-27-ig SZM1 és SZM2 sziklamászó tanfolyamot hirdet, extra via ferratákkal, elektromos montizással és lepárló üzem látogatással, a sziklamászók egyik európai paradicsomában, Arcoban, a Garda-tónál! Minden olyan kalandvágyó jelentkezését várjuk, aki szeretné elsajátítani a biztonságos mászás, biztosítás, ereszkedés fortélyait. Ha szeretnéd átélni a mediterrán mászóvidék semmihez sem hasonlítható érzését, a pálmafák, strandok, pizzériák, bárok hangulatát, mindezt laza emberek között, akkor gyere és mássz velünk!

 A tanfolyam célja:
SZM1: A tanfolyamon az egy kötélhosszas, biztonságosan kiépített sziklamászó utak mászásához szükséges tudásanyagot sajátítjátok el. 
SZM2: A tanfolyamon középhegységi jellegű, több kötélhosszas, sportmászó utak teljesítéséhez szükséges technikákat oktatjuk.
Bővebb információkat itt találtok.
A tanfolyamokat párhuzamosan tartjuk, az SZM1 és SZM2 tanfolyamok nem összevonhatóak!
Az SZM2 tanfolyamra jelentkezőknek sikeres SZM1 tanfolyammal kell rendelkezniük, valamint az olaszországi tanfolyam előtt Magyarországon próbamászáson kell részt venniük.

Via ferrata:
A ferrata Rino Pisetta a környék egyik legszebb vasalt útja, a Sarca folyó völgyének északi részén vezet E-s nehézségű és több mint 700m szint leküzdésével érjük el a Monte Garzolet csúcsát. A program egész napos és magában foglalja a biztonságos via ferrata túrához szükséges ismeretanyag átadását.

Ezen kívül két délután külön délutáni programként további két Via Ferrata-t teljesítünk:

  • Ferrata Rio Sallagoni: C-s nehézségű, 200m
  • Ferrata Sentiero Artpinistico: B/C, 230m

A tanfolyam időtartama: 2023. augusztus 19-tól 27-ig

A tanfolyam tartalma: 5 gyakorlati nap, 1 vizsganap, 1 nap via ferrata

A tanfolyam helyszínei: Olaszország, Sarca-völgy, Garda-tó

Szállás: Arco, Zoo Camping (sátrazás)

A tanfolyam vezetője: Horn-Barta Attila 

A tanfolyam díja: 92.000Ft

Jelentkezni lehet: 2023. augusztus 1-ig a tanfolyam vezetőjénél, a tagsagi@ujjero.com e-mail címen. Jelentkezésed 20.000Ft előleg befizetésével tudod megerősíteni. Az augusztus 1. időpont utáni visszalépés esetén az előleget visszafizetni nem tudjuk.

Jelentkezési feltételek:

Vizsgák: A tanfolyam végén a sziklákon előre meghatározott feladatokat kell önállóan, illetve kötéltárssal megoldaniuk a hallgatóknak. Teljesítményüket az egyesület oktatói értékelik majd.

A tanfolyam díja tartalmazza: az elméleti és gyakorlati napokra szakképzett, oklevéllel rendelkező oktató részvételét, a szervezési költségeket, valamint a túravezetést az extra programokra.

A tanfolyam díja nem tartalmazza: az utazást, a szállást és étkezést, az Ujjerő HSE és az MHSSZ éves tagdíját, a speciális mászó és az extra programokhoz szükséges felszerelések bérletét és az extrém sportokra érvényes biztosítást.

A tanfolyam idejére a TB-t kiegészítő Extrém Sportbiztosítás megkötése és az európai TB-kártya megléte mindenki számára kötelező!

Az egyesületnél mászófelszerelések kedvezményes bérlésére van lehetőség!

A Ujjerő Hegymászó és Sportegyesület felhívja a figyelmet arra, hogy a hegy- és sziklamászás veszélyes sport, annak kockázatai az oktatók maximális figyelme mellett sem zárhatók ki teljesen. A tanfolyamon mindenki csak a saját felelősségére vehet részt. A tanfolyamon csak egészséges, sportolásra alkalmas állapotban szabad részt venni. A résztvevők nem állhatnak alkohol, drog, vagy egyéb tudatmódosító szer hatása alatt. Ha a mászó bármilyen olyan jellegű betegsége lenne, vagy olyan gyógyszeres kezelés alatt áll, ami befolyásolhatja a hegymászó tevékenységet, azt kérjük a tanfolyam kezdete előtt jelezze a tanfolyam vezetőjének.

A tanfolyamra minden 18. életévét (szülői engedéllyel 16. életévét) betöltött kalandvágyó jelentkezését várjuk!

 

]]>
SZM1 sziklamászó tanfolyam – 2023. május https://www.ujjero.com/szm1-sziklamaszo-tanfolyam-2023-majus/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=szm1-sziklamaszo-tanfolyam-2023-majus Wed, 22 Feb 2023 18:57:05 +0000 https://www.ujjero.com/?p=5389 Az Ujjerő Hegymászó- és Sportegyesület az MHOK modulrendszerébe tartozó, SZM1 sziklamászó tanfolyamot hirdet 2023. májusában.

A tanfolyam célja a biztonságos egy kötélhosszas sziklamászáshoz, illetve ereszkedéshez elengedhetetlen biztosítási lánc elemeinek és eszközeinek megismerése, helyes használatának gyakorlása, valamint az ehhez kapcsolódó alapfokú gyakorlati és elméleti sziklamászó ismeretek elsajátítása. Az MHOK modulrendszeri képzéséről bővebb információkat itt találtok.

A tanfolyam időtartama: 5 gyakorlati nap és 3×2 óra elméleti képzés.

Tanfolyam időpontjai:
Tervezett gyakorlati napok: 2023. május 20-21. (2 nap), május 27-29. (3 nap),  (esőnap: június 3-4.)

Tervezett elméleti napok: 2023. május 16. és május 20. és 28.

A tanfolyam helyszínei: Hohe Wand sziklái (Ausztria) és Balatonederics sziklamászó iskolája. Ott alvási opció elsősorban kempingek.

A tanfolyam vezetője: Pajkos Mátyás (matyolade@gmail.com)

A tanfolyam díja: 75.000 Ft

Jelentkezés és további információk: info@ujjero.com

Jelentkezési határidő: 2023. május 1. A képzésre limitáltan tudunk mászókat fogadni.

A tanfolyam díja tartalmazza az elméleti és gyakorlati napokra szakképzett, oklevéllel rendelkező oktató részvételét, szervezési költségeket.

A tanfolyam díja NEM tartalmazza az utazást, szállást és étkezést, mászófelszerelések bérlését, az Ujjerő HSE és az MHSSZ éves tagdíját valamint az extrém sportokra érvényes biztosítást.

A tanfolyamra minden 18. életévét (szülői engedéllyel 16. életévét) betöltött, kalandvágyó Ujjerő HSE tag jelentkezését várjuk!

]]>
SZM2 sziklamászó tanfolyam – 2023. április-május https://www.ujjero.com/szm2-sziklamaszo-tanfolyam-2023-aprilis-majus/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=szm2-sziklamaszo-tanfolyam-2023-aprilis-majus Tue, 17 Jan 2023 14:54:49 +0000 https://www.ujjero.com/?p=5381 Az Ujjerő Hegymászó- és Sportegyesület az MHOK modulrendszerébe illeszkedő, SZM2 sziklamászó tanfolyamot hirdet 2023. májusában.

A tanfolyamon középhegységi jellegű, több kötélhosszas, sportmászó utak teljesítéséhez szükséges technikákat oktatjuk.

Az MHOK modulrendszeri képzéséről bővebb információkat itt találtok.

A tanfolyamot párhuzamosan tartjuk az SZM1 csapattal, de csupán a szállásunk illetve az esti bandázás lesz közös. 

Az SZM2 tanfolyamra jelentkezőknek sikeres szm1 tanfolyammal kell rendelkezniük, valamint Magyarországon próbamászáson kell részt venniük.

A tanfolyam időtartama: 5 gyakorlati nap és 3×2 óra elméleti képzés.

Tanfolyam időpontjai:

Tervezett gyakorlati napok:

  • 2023. április 29. – május 1. (3 nap)
  • 2023. május 6-7. (2 nap) (esőnap: május 13-14.)

Tervezett elméleti napok:

  • 2023. április 25., 27. és május 4.

A tanfolyam helyszínei: Hohe Wand, Rax sziklái (Ausztria) és/vagy Balatonederics sziklamászó iskolája, szállás kempingben.

A tanfolyam vezetője: Erdős Gábor (e.gabor90@gmail.com)

A tanfolyam díja: 80.000 Ft

Jelentkezés és további információk: info@ujjero.com

Jelentkezési határidő: 2023. április 11. A képzésre limitáltan tudunk mászókat fogadni.

A tanfolyam díja tartalmazza az elméleti és gyakorlati napokra szakképzett, oklevéllel rendelkező oktató részvételét, szervezési költségeket.

A tanfolyam díja NEM tartalmazza az utazást, szállást és étkezést, mászó felszerelések bérlését, az Ujjerő HSE és az MHSSZ éves tagdíját valamint az extrém sportokra érvényes biztosítást (ennek megléte kötelező a tanfolyam idejére).

A tanfolyamra minden 18. életévét betöltött, kalandvágyó Ujjerő HSE tag jelentkezését várjuk!

]]>
Tavaszi bemelegítő mászás Arcoban – 2023. április 6-10. https://www.ujjero.com/ujjero-hse-tavaszi-bemelegito-maszas-arcoban-2023-aprilis-6-10/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=ujjero-hse-tavaszi-bemelegito-maszas-arcoban-2023-aprilis-6-10 Mon, 16 Jan 2023 21:11:24 +0000 https://www.ujjero.com/?p=5375 Tavaszi bemelegítő mászást szervezünk az Egyesület tagjai számára, amelyen az alapfokú vagy SZM1 tanfolyamot már elvégzett tagok tudnak részt venni. Azokat a tagokat, akik nem végeztek tanfolyamot, az esti programokon szívesen látjuk, a sziklamászó helyekre és utakra azonban nem tudjuk elkalauzolni/segítséget adni.

Időpont: 2023. április 6-10. (csütörtök munka utáni indulás, hétfő esti/kedd hajnali hazaérkezés)

Helyszín: Olaszország, Sarca völgy, Arco, Zoo Camping – https://campingzoo.it/en/

Szállás díja: kb. 12-14 EUR/fő/éj (sátrazás).

Részvétel feltétele: elvégzett alapfokú vagy SZM1 tanfolyam, érvényes extrém sport biztosítás a túra idejére

Jelentkezés: 2023. március 1-ig az info@ujjero.com-ra küldött e-mailben.

A mászási lehetőségekben (sportutak, több kötélhosszas sportutak – SZM2 vagy alapfokú tanfolyammal rendelkezőknek) oktatóink fognak segíteni a több évtizedes helyi tapasztalatukkal. Felhívjuk a figyelmet, hogy a sziklamászás extrém sport, a túrákon mindenki saját felelősségre vehet részt.

]]>